To popularne letnisko przyciąga piękną okolicą oraz doskonałym zagospodarowaniem turystycznym. Dla tych, którzy zechcą spędzić wczasy na terenie Beskidu Śląskiego, Istebna może się okazać wyjątkowo atrakcyjnym miejscem. Tanie noclegi można tu znaleźć bez problemu, a liczne atrakcje sprawiają, że nuda nikomu tu nie grozi. W jaki sposób można spędzić czas w Istebnej?

Istebna jako osada zaczęła się rozwijać w XVI wieku. Do dziś wieś ta przyciąga wyjątkową atmosferą, dzięki czemu jest jednym z ważniejszych letnisk na terenie Śląska Cieszyńskiego. Z miejscowością tą wiąże się wiele ważnych wydarzeń oraz nazwisk, które w pewnością warto zapamiętać. Z miejscowością tą związany był m. in. ksiądz Emanuel Grimm (1883-1950), znany poeta oraz organizator życia kulturalnego. Istebna to również tak znana postać, jak Ludwik Konarzewski – artysta i rzeźbiarz, z którego pracami w czasie wycieczki po okolicy można się spotkać dość często. Ważnym mieszkańcem wsi był też Jan Wałach, znany malarz, którego prace pozwalają nam w ciekawy sposób poznawać blaski i cienie codziennego życia górali beskidzkich. W Istebnej można się też często spotkać z nazwiskiem Jana Kawuloka – zmarłego w 1976 roku gawędziarza, który sławę zdobył również jako twórca ludowych instrumentów muzycznych.

Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po Istebnej? Zabytkiem, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas, jest kościół parafialny. Wzniesiony pod koniec XVIII stulecia, może się pochwalić ciekawym wyposażeniem. To jedno z tych miejsc, w których można spotkać się z twórczością wspomnianego już Jana Wałacha. To on jest twórcą zdobiącej wnętrze świątyni polichromii, to wykonany przez niego obraz stał się najważniejszą ozdobą ołtarza głównego. Nie brak w tym kościele i takich dzieł sztuki, które mają nam przypominać o rodzinie Konarzewskich. Przy kościele parafialnym znajduje się cmentarz – miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników historii. To właśnie tu spoczywa ksiądz Grimm, tu również znajduje się grób Konarzewskich, Jana Kawuloka oraz Jana Wałacha. Inną ciekawostką jest tutejszy kościół ewangelicki, wzniesiony w latach 30-tych XX wieku. Dla turystów pragnących w czasie wycieczki po tej części Śląska Cieszyńskiego poszerzyć swą wiedzę na temat miejscowych tradycji i kultury ludowej, nie lada gratką może się okazać wizyta w Kurnej Chacie – izbie regionalnej Jana Kawuloka. Zabytkowe wnętrza i kolekcja sprzętów wykorzystywanych w dawnych gospodarstwach robią ogromne wrażenie, choć dla wielu zwiedzających największą atrakcją jest tu kolekcja instrumentów ludowych. Istebna może się też pochwalić takimi atrakcjami, jak Izba Pamięci Jerzego Kukuczki oraz pracownia Jana Wałacha. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że na terenie tej beskidzkiej miejscowości każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, a przede wszystkim w przyjemny i pożyteczny sposób spędzi tu wolny czas.

Wczasy w Beskidzie Śląskim to doskonała propozycja dla miłośników kultury ludowej oraz dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. W takich miejscowościach, jak Istebna, tanie noclegi i wspaniałe atrakcje czekają na turystów przez cały rok. Tu każdy może doskonale wypocząć, a jednocześnie – w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat Śląska Cieszyńskiego, jego historii i ludowej tradycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here