Nad morze czy jezioro? To częsty problem urlopowiczów. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, a w Polsce na szczęście mamy taki komfort, że możemy wybierać między wieloma alternatywami. Niekiedy można mieć tzw. dwa w jednym. Jeśli nadal nie zdecydowaliście, być może poniższy artykuł pomoże Wam dokonać wyboru.

Nad morze

Ogromnym plusem nadbałtyckiego klimatu jest czyste, morskie powietrze pozbawione kurzu, spalin i różnych zarazków. Zawiera jod, który korzystnie wpływa na organizm. Woda w morzu również niesie korzyści – wpływa na krążenie krwi, a fale są świetnym masażem dla mięśni. Nad Bałtyk powinny wybrać się w szczególności osoby z niedoczynnością tarczycy, alergią, chorobami serca czy układów krążenia i oddechowego. Nad morzem jest także wiele atrakcji, jak kina, puby, kluby, muzea, parki rozrywki, cuda natury itp. W razie brzydkiej pogody nie będzie problemu ze znalezieniem alternatywy. Można także uprawiać sporty wodne, jak windsurfing czy kitesurfing. Jednak potrzeba dość dużo upalnych dni, aby woda zdążyła się nagrzać, a w sezonie znalezienie miejsca na plaży niekiedy może graniczyć z cudem.

Nad jezioro

Nad jezioro z kolei powinny wybrać się osoby, które pragną ciszy spokoju i relaksu na łonie natury. Klimat takich terenów wpływa antydepresyjnie na organizm, a otaczające lasy tworzą cudowny mikroklimat. Taki pobyt będzie służył w szczególności osobom z problemami z narządami ruchu, z ciśnieniem oraz z układem krążenia. Kolejnym plusem jest fakt, iż woda często jest cieplejsza i czystsza niż w morzu, a na plaży łatwiej znaleźć spokojne miejsce. Kiedy planujemy urlop z dziećmi nad jeziorem nie musimy się o nie martwić tak, jak nad morzem. To także idealne tereny do uprawiania sportów wodnych, jak żeglarstwo, kajakarstwo, rowery wodne, a w niektórych miejscach nawet nurkowanie. Miłośnicy wędkarstwa i grzybobrania również znajdą tu coś dla siebie. Minusem jest z kolei mniej rozbudowana baza gastronomiczna i rozrywkowa oraz mnogość komarów.

Morze z jeziorem w pobliżu

W Polsce istnieją także zakątki, gdzie w niedalekiej odległości od morza znajdziemy urokliwe jeziora. Szukając zakwaterowania w okolicy Trójmiasta najpopularniejsze lokalizacje to : Bieszkowice, Wyspowo, Osowskie, Tuchomskie, Straszyńskie czy Łapino. W Łebie alternatywą będzie jezioro Łebsko, zaś nieopodal Mielna znajdziemy Jezioro Jamno. To tylko kilka przykładów, takich miejsc jest o wiele więcej mniej lub bardziej obleganych. Wtedy kilka dni możemy plażować nad morzem i kilka odpoczywać nad jeziorem. Idealna propozycja dla niezdecydowanych.

Zarówno pobyt nad Bałtykiem, jak i nad jeziorem ma swoje dobre i gorsze strony w zależności od tego na czym najbardziej nam zależy: na dobrej zabawie, na odpoczynku, spokoju, relaksie czy może ekstremalnych doznaniach. Oczywiście można wybrać mniej oblegane miejscowości nadmorskie, gdzie również będzie stosunkowo spokojnie lub te najbardziej znane jeziora, gdzie rozrywki nie brak. A jakie są Wasze preferencje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here