Beskid Niski na rowerze

Zastanawiasz się gdzie wybrać się na wakacje na rowerze? Oczywiście łatwiej na rowerze będzie wędrować się jak wybierzesz Mazury, Pomorze czy Roztocze, ale to wyjazd w góry, a w szczególności wybór Beskidu Niskiego jako miejsca wypoczynku, będzie najlepszym rozwiązaniem. Wprawdzie wycieczki na rowerze po górach są o wiele trudniejsze niż wędrowanie po terenach płaskich, ale niezwykły klimat Beskidu Niskiego niweluje te niedogodności. Poza tym kto powiedział, że ma być łatwiej? Jeżeli będzie trudniej, to realizacja określonego planu da Ci o wiele więcej satysfakcji i mimo trudności, które być może napotkasz i przezwyciężysz okaże się, że było warto.

Pobyt stacjonarny, czy wędrowanie z sakwami

Beskid Niski jest niezwykły pod każdym względem. Stosunkowo niewielkie paska górskie poprzecinane są licznymi dolinami, co powoduje, że z łatwością wytyczysz atrakcyjne pętle rowerowe. Zachęca to do stacjonarnego pobytu i realizacji innego celu każdego dnia x tego samego punktu początkowego. Takim miejscem, które warto polecić na bazę wypadową są Ropki, przez które przebiegają popularne szlaki rowerowe opisane w przewodniku Wydawnictwa Compass, skąd można wybrać się zarówno na wschód w kierunku Regietowa, Krzywej, na zachód w kierunku Izb, Krynicy i Mochnaczki, na północ w stronę Klimkówki i cudownie położonego jeziora o takiej samej nazwie, a nawet na południe w stronę Wysowej-Zdrój i położonej na Słowacji Cigielki. Liczne szutrowe drogi leśne, stokówki do zwózki drewna, czy wreszcie mało uczęszczane drogi asfaltowe zachęcają do planowania wycieczek rowerem w Beskidzie Niskim. Możliwość wytyczenia pętli zależnie od potrzeb od 10 do 40 czy 50 km, zależnie od wybranego wariantu powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Inaczej do wycieczek rowerowych podejdziemy, jeżeli „walczymy” z 10-latkiem, a inaczej, jeżeli naszym kompanem są wysportowane osoby dorosłe lub młodzież oczekująca wyzwań i przygotowana do takich eskapad. Za pobytem stacjonarnym dodatkowo przemawia fakt, że o wiele łatwiej jest znaleźć noclegi w Beskidzie Niskim, jeżeli planujemy np. 7-dniowy pobyt, niż poszukiwać miejsc gotowych przyjąć wędrowców na jedną noc i to do tego z rowerami.

Atrakcje Beskidu Niskiego

Atrakcje Beskidu Niskiego

Beskid Niski to nie tylko pięknie położone miejscowości, liczne drewniane cerkwie wchodzące w skład Szlaku Architektury Drewnianej, ale także pięknie położone cmentarze z okresu I Wojny Światowej, urzekające przyroda zachęcająca do jazdy na rowerze od wczesnej wiosny do późnej jesieni ale także ciekawe imprezy rowerowe rozgrywane cyklicznie: czy to Klasyk Beskidzki w weekend majowy, czy często organizowane Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski.

Własny rower czy z wypożyczalni

Własny rower czy z wypożyczalni

Wędrowanie po górach na rowerze rządzi się swoimi prawami i zdecydowanie lepiej jest posiadać własny sprzęt, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Istotne znaczenie ma tu geometria ramy, jej wielkość jak i czucie roweru. Na sprzęcie wypożyczonym, nie mamy możliwości idealnie dobrać tych parametrów do upodobań każdego rowerzysty, gdyż istotną rolę odgrywa przyzwyczajenie się do sprzętu co wymaga czasu. Wówczas, ruszając na wycieczkę na nieswoim rowerze należy zachować wyjątkową ostrożność, szczególnie na stromych zjazdach. Z drugiej jednak strony, dzięki korzystaniu z wypożyczalni rowerów, możemy codziennie używać innego sprzętu i w ten sposób testować różne rozwiązania poszukując optymalnego dla siebie. Mając rekreacyjne i poznawcze podejście do wycieczek rowerowych w górach możemy uznać, że dla nas w wędrowaniu na rowerze celem nadrzędnym jest aktywny wypoczynek, zbieranie doświadczeń, a nie bicie rekordów. Wówczas dobór odpowiedniego sprzętu rowerowego nie będzie łatwy, ale możliwy i wskazane będzie skorzystanie z prawdopodobnie jedynej wypożyczalni rowerów w Beskidzie Niskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here