Budapeszt dla aktywnych

0
3649

Budapeszt kusi wieloma zabytkami, a piękne Stare Miasto niejako zobowiązuje do zwiedzania. Ale czy historyczne zakątki to na pewno jedyna atrakcja stolicy Węgier?

Jak się okazuje, do Budapesztu można pojechać tylko po to, aby aktywnie spędzić czas. I wcale nie oznacza to, że nie uda ci się odwiedzić historycznych części tego miasta. Sprawdź sam i zarezerwuj nocleg w jednym z hoteli sieci AccorHotels!

Łaźnie Gellerta – relaks w otoczeniu secesyjnego arcydzieła

Budapeszt źródłami termalnymi stoi – jest ich w tym mieście ponad 120! Pierwsze z nich wybudowano jeszcze za czasów starożytnych. Do najbardziej znanych należą jednak powstałe w stylu secesyjnym Łaźnie Gellerta. Wystrój, rzeźby, kafelki i mozaiki pochodzą z początków XX wieku: dzięki temu można choć w pewnej części doświadczyć atmosfery z epoki. Oddaje ją też sama architektura budynku, w tym korytarze między basenami. Osoby, które do tej pory korzystały tylko z aquaparków, poczują się w Łaźniach Gellerta jak w pałacu. Można tu skorzystać z 10 basenów, 10 saun i kabin parowych. Temperatura wody waha się od 15 do 40 stopni Celsjusza. Za dodatkową opłatą można także skorzystać z zabiegów kosmetycznych i masaży. Warto tylko pamiętać, aby zabrać ze sobą czepek – jest wymagany w basenach pływackich. To miejsce powinni odwiedzić wszyscy wielbiciele filmu „CK Dezerterzy”: to właśnie tutaj kręcono niektóre sceny tej znakomitej komedii.

Jaskinia Palvolgyi-barlang może być wyzwaniem

To doskonała propozycja dla zwolenników podziemnych spacerów. Oddalona zaledwie 3 kilometry od centrum miasta jaskinia Palvolgyi-barlang należy do najdłuższych jaskiń w tym kraju (jej długość szacuje się na 30 kilometrów). Turyści mogą obejrzeć jej 500-metrowy odcinek. Brzmi niezbyt imponująco, ale ze względu na dużą liczbę schodów i wąskich przejść warto starannie przygotować się do tej wyprawy, zakładając nie tylko odpowiednie antypoślizgowe obuwie, lecz także ciepłe okrycie wierzchnie, bo nawet latem w jaskini jest po prostu chłodno. Wszelkie trudy wyprawy wynagradzają jednak niezwykłe widoki, które można podziwiać podczas wędrówki. Warto wiedzieć, że jaskinię Palvolgyi-barlang odkryto na początku XX wieku, a w 1944 roku została ona częścią Parku Narodowego Dunaju.

Jaskinia Szemlohegyi – tego nie zobaczysz w Polsce

Można tutaj zobaczyć mniej powszechne formy skalne, takie jak nacieki w formie bąbelków i niezwykłe formy gipsowe. Turyści mogą zwiedzać 300-metrowy odcinek jaskini. W porównaniu do Palvolgyi-barlang trasa jest bardzo wygodna – nie trzeba się przeciskać między ścianami, nie ma stronnych podejść. Cała trasa jest wyłożona kostką brukową, po której mogą swobodnie poruszać się nawet rodziny z małymi dziećmi.

Wycieczka rowerowa po Budapeszcie

Jeśli chciałbyś aktywnie spędzić czas w Budapeszcie, ale obawiasz się, że nie zdążysz zobaczyć najważniejszych zabytków, wycieczka rowerowa będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. W siedzibie Węgierskiego Stowarzyszenia Wycieczek Rowerowych uzyskasz informacje nie tylko na temat tras rowerowych, lecz także na temat stacji i serwisów rowerowych. Co ważne, podczas zwiedzania miasta na rowerze nic cię nie ominie: jak piszą rowerzyści z portalu Polskanarowery.pl, tym środkiem lokomocji swobodnie wjedziesz zarówno na Wzgórze Gellerta, jak i na Wzgórze Zamkowe. Z obu tych punktów można podziwiać panoramę miasta. Dostępne dla ruchu rowerowego są też mosty i bulwary nad Dunajem.

Miejsce w Budapeszcie tylko dla rowerów i pieszych

Nie masz ochoty na zwiedzanie i chcesz odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku? Koniecznie udaj się na Wyspę Małgorzaty, którą mogą odwiedzać jedynie piesi lub rowerzyści. Jest idealne miejsce na spacery lub jazdę w pięknych ogrodach. Na wyspie wytyczono także specjalne trasy dla biegaczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here