Serce jest jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie więc powinniśmy należycie dbać by funkcjonowało poprawnie. Ważna przy tym jest profilaktyka a więc i regularne badania. Czym jest badanie echo serca?
Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/badanie-echo-serca/
Kiedy powinno się wykonać badanie echo serca?
Badanie może zostać wykonane w ramach profilaktyki w przypadku obciążeń genetycznych a także w momencie gdy występują choroby współistniejące takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy przebyte zawały lub zaburzenia rytmu serca. Wykonywane jest również w przypadku omdleń. Badanie może przypominać badanie USG gdyż lekarz za pomocą głowicy pobiera obraz serca. Badanie oczywiście może zostać zapisane na płycie lub przedstawione za pomocą wydrukowanych obrazów serca. Wykonuje się również badanie przezprzełykowe, kontrastowe lub obciążeniowe. Decyzja w tym przypadku należy do lekarza w zależności od stanu zdrowia pacjenta oraz podejrzeń konkretnej choroby.
Jak się przygotować?
Standardowa echokardiografia przezklatkowa nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent powinien wcześniej wykonać badanie RTG klatki piersiowej oraz EKG. Samo badanie jest bezbolesne i zajmuje około 15 minut.
Przeczytaj też: http:http://www.dlaturysty.pl/bol-serca-czyli-o-zawale/