Pierwsza górska wyprawa to prawdziwa przygoda życia. Wiedzą o tym ci, którzy już ją przeżyli i ci, którzy dopiero się do niej szykują. Nieważne, czy idziemy w góry niskie, czy wysokie. Zawsze towarzyszą temu ogromne emocje, bo to nasz pierwszy raz i ogromne przeżycie nieporównywalne z niczym. Każdy, kto pierwszy raz poszedł w góry, zachwycił się widokami, poczuł zew przyrody na pewno wróci w nie raz i będzie zachwycony kolejnymi odkryciami i nowymi uczuciami, które będą towarzyszyły mu przy każdym kolejnym szczycie, każdym kolejnym kilometrze.

W trakcie górskiej wędrówki może nas spotkać wszystko, dlatego też należy zadbać o odpowiednie wyposażenie i zapewnić sobie bezpieczeństwo na tyle, na ile to możliwe. Wiadomo, że wszystkiego przewidzieć nie możemy, ale musimy być refleksyjni i przewidujący, by uniknąć sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Podstawą górskich wędrówek są bezpieczne i wygodne buty, na przykład takie jak buty męskie Salomon.

Buty w góry – dopasuj je do swojego celu

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnego modelu z szerokiej oferty butów na wyprawy górskie, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań.

  • Po pierwsze: w jakiej porze roku wybieram się w góry?
  • Po drugie: jaki teren – skalisty, piaszczysty, glina, piargi, szutry – przeważa w górach, które chcę odwiedzić?
  • Po trzecie: jakich warunków klimatycznych mogę spodziewać się w czasie swojej wyprawy?
  • Po czwarte: czy szukam butów dostosowanych do konkretnego terenu czy butów górskich uniwersalnych?

Te pytania znacznie ułatwią wybór odpowiednich butów na górską wyprawę i sprawią, że możemy czuć się bezpiecznie jeśli poważnie przemyślimy sprawę. Na terenie piaszczystym z niższymi górami spokojnie wystarczą nam niskie buty trekkingowe, ale trzeba pamiętać, że one nie chronią kostki. Jeśli więc wybieramy się w góry o terenie skalistym i trudniejszym, to stabilizacja stopy i ochrona kostki jest bardzo ważna, dlatego należy wybrać buty męskie Salomon (https://woliniusz.pl/pol_m_Salomon_Buty-Salomon_Buty-meskie-Salomon-187.html) zakrywające kostkę. Warto pamiętać, że w przypadku butów górskich należy wybrać te, które założone na wypoczętą stopę będą dla nas większe.

Z jakiego materiału powinny być wykonane buty górskie?

Najnowsze technologie i testy różnych materiałów pomogły opracować najlepszą opcję dla butów górskich. Podstawowe materiały, z których szyte są buty górskie to przede wszystkim skóra nubukowa, skora licowa lub zamsz. Są to materiały odporne na uszkodzenia, łatwe w pielęgnacji, a po odpowiednim zaimpregnowaniu specjalnym materiałem są także wodoodporne. Niektóre modele butów wykonane są z kombinacji przeróżnym materiałów, jak na przykład tekstyliów ze skórą czy też z wykorzystaniem oddychającej siateczki tak. Ważne jest także to, żeby buty na wyprawy górskie miały jak najmniej przeszyć, bo one jedynie ułatwiają wnikanie wody do środka buta, a to nie jest potrzebne w trakcie wyprawy górskiej. Buty powinny być odpowiednio chroniące i nieprzemakalne, ale także w odpowiednią wentylacją. Wykorzystanie odpowiednich materiałów wentylujących i oddychającej siateczki zapewniają odpowiedni komfort. Okazuje się, że wspomniane wcześniej buty męskie Salomon jak najbardziej spełniają wszystkie kryteria i oczekiwania – są bardzo polecane i cieszą się coraz większą popularnością. Warto przyjrzeć im sie bliżej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here