Turyści, którzy w czasie wycieczki po Małopolsce zechcą ujrzeć piękne miasteczko pełne ciekawych zabytków, koniecznie powinni odwiedzić Niepołomice. To urocza miejscowość, o której wspaniałej przeszłości przypomina nam szereg okazałych budowli. Tą, na której skupia się uwaga turystów, jest renesansowa rezydencja, zwana często „drugim Wawelem”. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?
Zamek w Niepołomicach to budowla, która ściśle wiąże się z początkami miasta. O jego budowie zadecydował Kazimierz Wielki – władca, który bardzo chętnie wybierał się na polowania na teren Puszczy Niepołomickiej. To właśnie z tego względu na pustkowiu, w pobliżu wielkiego kompleksu leśnego, wzniesiono gotycki zamek obronny, wokół którego powstała osada służebna. Zamek kazimierzowski miał być rezydencją myśliwską, a jednocześnie – budowlą strzegącą przeprawy przez Wisłę. Ponieważ kolejni władcy również chętnie polowali w Puszczy Niepołomickiej, zamek myśliwski dość szybko zmienił swa pierwotną formę. Najwięcej zmian dokonano tu w czasach Zygmunta I Starego oraz Zygmunta Augusta. Efektem tych prac stało się przemienienie gotyckiej strażnicy w piękną rezydencję, stanowiącą ciekawy przykład stylu renesansowego. Wspaniała formą, którą zachwycał w XVI wieku ów zamek, była zasługą włoskich mistrzów kamieniarskich, w tym sławnego Santi Gucciego. Tak przebudowana rezydencja w Niepołomicach dotrwała (mimo pewnych zniszczeń w okresie potopu szwedzkiego) do czasów zaborów. Koniec XVIII wieku to początek rządów austriackich w Niepołomicach, a jednocześnie – szereg niekorzystnych zmian dla tutejszego zamku. Przemieniony w koszary oraz magazyny wojskowe w okresie zaborów, w okresie międzywojennym stał się siedzibą biur i urzędów. Gruntowny remont stał się jednak możliwy dopiero pod koniec XX wieku. W czasie renowacji udało się odnowić dumę zamku – piękny dziedziniec oraz otaczające go krużganki. Odnowione wnętrza zamkowe stały się z kolei schronieniem dla wielu cennych dzieł sztuki i eksponatów związanych z Niepołomicami. Co można zobaczyć w zamkowym muzeum?
Kto w czasie wycieczki postanowi odwiedzić Muzeum Niepołomickie, ten nie będzie żałować. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Ogromnym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się zamkowa kaplica, w której wnętrzu można podziwiać wiele ciekawych dzieł sztuki sakralnej. Reprodukcje dokumentów fundacyjnych świątyni i parafii Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach, oryginalny kielich mszalny z ok. 1500 roku oraz komplet późnorenesansowych szat liturgicznych – oto część ekspozycji, z jaką można zapoznać się w tym miejscu. Część zamku służy jako Małopolskie Centrum Łowiectwa. Ta część zamkowej ekspozycji może się pochwalić zbiorami trofeów myśliwskich i wypchanych zwierząt z Puszczy Niepołomickiej. Kolejna atrakcja, która czeka na gości zwiedzających zamkowe wnętrza, to kolekcja Włodzimierza Puchalskiego – cenionego fotografa i przyrodnika.
W pobliżu zamku ujrzeć można kolejne atrakcje, którym w czasie wycieczki po Niepołomicach warto poświęcić swój czas. Jedną z nich jest pomnik przedstawiający Kazimierza Wielkiego – założyciela Niepołomic i fundatora zamku, drugą – ogrody Bony, będące wspaniałym miejscem spacerów dla tych, którzy cenią sobie możliwość wypoczynku w otoczeniu zieleni.