Solidny kask wspinaczkowy jest obowiązkowym wyposażeniem podczas każdej wyprawy w skałki lub wysokie góry. To jeden z najważniejszych sprzętów zabezpieczających w razie wypadku, dlatego jego wybór nie może być przypadkowy. Kask musi być odpowiednio dobrany, bo to od niego może zależeć nasze zdrowie, a nawet życie. Co zatem wziąć pod uwagę podczas zakupu kasku wspinaczkowego? Jakie są dostępne rodzaje kasków do wspinaczki górskiej?
Najpopularniejsze rodzaje kasków wspinaczkowych
Wszystkie kaski wspinaczkowe są zbudowane w podobny sposób, jednak nieco różnią się od siebie, przede wszystkim materiałem wykonania. Wewnątrz kasku zazwyczaj znajduje się pianka z EPS. Podczas uderzeń to właśnie ona odpowiada za amortyzację i pochłanianie wstrząsów. Zewnętrzna warstwa kasku to skorupa, która chroni przed zadrapaniami i zarysowaniami i cechuje się wysoką wytrzymałością na uderzenia. Obudowa zewnętrzna kasku może być wykonana z plastiku ABS. Ten typ kasków wspinaczkowych polecany jest przede wszystkim dzieciom oraz okazjonalnym użytkownikom. Innym rodzajem kasków są modele wykonane z cienkiej warstwy poliwęglanu. Cechują się lekkością i dużą wytrzymałością, dlatego idealnie nadają się do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej.
Co należy wziąć pod uwagę podczas doboru kasku wspinaczkowego?
Wybierając najlepszy kask wspinaczkowy na użytek własny, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Pierwszym z nich jest rozmiar i wielkość kasku. Kaski wspinaczkowe muszą być na tyle duże, by osłaniać nasze czoło, potylicę oraz skronie, a jednocześnie na tyle małe, by nie ograniczać ogólnej widoczności. Przed zakupem kasku dobrze jest też sprawdzić, czy damy radę zmieścić pod nim kaptur, chustę lub czapkę oraz czy wygodnie będzie nam się przekładało pętle przez głowę. Kolejnym istotnym czynnikiem, który składa się na komfort i bezpieczeństwo użytkowania danego kasku wspinaczkowego, jest jego waga. Ogólna zasada mówi, że im lżejszy jest kask, tym lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że kask przeznaczony do ekstremalnych wypraw musi być nieco cięższy niż ten, którego używamy w niskich skałkach. Cięższe, ale także bardziej wytrzymałe kaski wspinaczkowe są wręcz niezastąpione wtedy, gdy wspinamy się w niebezpiecznych warunkach, na przykład tam, gdzie występuje ryzyko spadających odłamków. Warto także zwrócić uwagę na to, by kask wspinaczkowy miał odpowiednią wentylację. Właściwy przepływ powietrza przyda się nie tylko podczas wysokich temperatur, ale także zimą, gdyż w czapce łatwo o przegrzanie organizmu.