Jakie pieniądze są w Szkocji?
Jakie pieniądze są w Szkocji?

W Szkocji, oficjalną walutą jest funt szkocki (GBP). Jednakże, od 2002 roku, funt szkocki nie jest emitowany jako fizyczna waluta, a jedynie jako waluta elektroniczna. W praktyce, Szkocja używa funta szterlinga (GBP), który jest również używany w reszcie Wielkiej Brytanii.

Historia funta szkockiego

Przed 1707 rokiem, Szkocja miała swoją własną walutę – funta szkockiego. Jednak po zawarciu aktu unii w 1707 roku, Szkocja i Anglia połączyły się w Królestwo Wielkiej Brytanii, a funt szkocki został zastąpiony funtem szterlingiem jako oficjalną walutą. Od tego czasu, funt szkocki przestał być emitowany jako fizyczna waluta.

Używanie funta szterlinga w Szkocji

W Szkocji, funt szterling jest powszechnie akceptowany jako środek płatniczy. Banknoty funta szterlinga wydawane przez Bank Szkocji, Bank of Scotland i Clydesdale Bank są legalnym środkiem płatniczym na terenie Szkocji. Te banki mają prawo emitować własne banknoty, które mają taką samą wartość jak banknoty emitowane przez Bank Anglii.

Jednakże, warto zauważyć, że banknoty szkockie mogą być czasami odrzucane w innych częściach Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w Anglii. W praktyce, większość sklepów i instytucji w Anglii akceptuje banknoty szkockie, ale niektóre mogą wymagać ich wymiany na banknoty angielskie.

Inne waluty w Szkocji

Pomimo że funt szterling jest dominującą walutą w Szkocji, niektóre sklepy i hotele mogą również akceptować płatności w euro lub dolarach amerykańskich. Jednakże, kurs wymiany może być niekorzystny, dlatego zaleca się posiadanie funtów szterlingów przy podróżach do Szkocji.

Bankomaty i wymiana walut

W Szkocji, bankomaty są powszechnie dostępne i umożliwiają wypłatę gotówki w funtach szterlingach. W większych miastach, można również znaleźć kantory, gdzie można wymienić walutę na funty szterlingi.

Podsumowanie

W Szkocji, oficjalną walutą jest funt szkocki, który jest emitowany jedynie jako waluta elektroniczna. W praktyce, Szkocja używa funta szterlinga, który jest również używany w reszcie Wielkiej Brytanii. Banknoty funta szterlinga wydawane przez Bank Szkocji, Bank of Scotland i Clydesdale Bank są legalnym środkiem płatniczym na terenie Szkocji. Pomimo że funt szterling jest dominującą walutą, niektóre sklepy i hotele mogą również akceptować płatności w euro lub dolarach amerykańskich. W Szkocji, bankomaty są powszechnie dostępne, umożliwiając wypłatę gotówki w funtach szterlingach, a większe miasta posiadają również kantory, gdzie można wymienić walutę na funty szterlingi.

Sprawdź, jakie pieniądze są w Szkocji! Odwiedź stronę https://www.4samples.pl/ i dowiedz się więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here