Nawet z popularnymi miastami wiążą się niekiedy nieznane opowieści. Drobne ciekawostki potrafią zmienić nasze postrzeganie zwiedzanych miejsc. Wiesz, kto założył poznańskie Stare Zoo? Czy wiesz, co motywowało złodzieja, który skradł dzieło Moneta z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu?

Poznań od zawsze stanowi jedno z ważniejszych miast w Polsce. To w tych okolicach powstało pierwsze Państwo Polskie, co upamiętniają symboliczne groby założycieli Państwa – Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Zobaczysz je w Katedrze na historycznej wyspie – Ostrowie Tumskim.

Poznań to jednak nie tylko miasto historycznych grobowców. Posiada własną, wyjątkową kulturę, lokalną gwarę i miejskie legendy. Poznaj przygotowane przez nas ciekawostki o Poznaniu i przekonaj się, że to naprawdę niezwykłe miasto.

1. MTP – najstarsze targi w Polsce

Międzynarodowe Targi Poznańskie to centrum wystawiennicze, które rozwija się od początków XX wieku. Już w 1927 roku należało ono do Związku Targów Międzynarodowych. W czasach PRL targi poznańskie były jedną z nielicznych okazji do kontaktów z zagranicą. Były to bardzo prestiżowe wydarzenia, podczas których Polacy podpatrywali zagraniczne patenty i… kopiowali poznane technologie.

Chcesz spędzić czas w centrum Poznania? Zobacz: hotele Poznań.

2. Początki Starego Zoo

W 1871 roku grupa kręglarzy szukała pomysłu na uczczenie urodzin prezesa ich koła. Zgromadzenie kręglarzy jest nietypowe, tak więc również prezent nie mógł być zwyczajny. Zdecydowali, że każdy z nich podaruje prezesowi jedno zwierzę – oprócz zwierząt typowo gospodarskich. Kręglarze dopięli celu i wśród prezentów znalazł się m.in. tresowany niedźwiedź oraz małpa, nabyte u wędrownych Cyganów. Zwierzyniec stopniowo rozwijał się, dzięki dobrowolnym datkom od mieszkańców Poznania i pomimo problemów finansowych przekształcił się w pełnoprawne Zoo. W latach 70. ubiegłego wieku w innej lokalizacji powstało Nowe Zoo, które słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów. Mieści się tam również azyl dla niedźwiedzi – osamotnionych maluchów lub tych, które uratowano z cyrków.

3. Termy Maltańskie – jedne z największych w Europie

Niedawno powstałe Termy Maltańskie to drugi, co do wielkości, ośrodek sportowo-rekreacyjny w Europie. Wodę do kąpieli solankowych pozyskuje się z pobliskiego odwiertu. Położone wśród malowniczej zieleni, tuż nad Jeziorem Maltańskim, cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Mieszczą się one w rekreacyjnej okolicy, w której można skorzystać z różnorodnych rozrywek. Stąd można również dotrzeć do Nowego Zoo kolejką „Maltanką”.

4. Jezioro Maltańskie

Pewnie zaskoczy Cię fakt, że tak duży akwen wodny jak Jezioro Maltańskie, jest opróżniany i czyszczony regularnie co 4 lata. Spuszczenie wody z jeziora to złożony proces, który wymaga m.in. odłowienia kilkunastu ton ryb i przewiezienia ich do innych zbiorników. Według osób zaangażowanych w sprzątanie na dnie akwenu znajdują się nawet pralki i rowery. Jeżeli odwiedzisz Poznań w czasie czyszczenia Jeziora Maltańskiego, możesz zostać widzem Mudness Run, czyli trudnego biegu po błotach powstałych na dnie jeziora.

5. Złamanie Kodu Enigma

Słynne złamanie kodu maszyny szyfrującej Enigma z lat 30. XX wieku zawdzięczamy absolwentom Wydziału Matematycznego Uniwersytetu Poznańskiego. Ówczesny wydział mieścił się w Centrum Kultury Zamek, czyli w dawnym Zamku Cesarskim. Obecnie w odnowionych wnętrzach budynku odbywają się seanse filmowe, koncerty, spektakle i wiele innych wydarzeń kulturalnych.

6. Pręgierz na Starym Rynku

Kolorowy Stary Rynek w Poznaniu przez wielu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych polskich rynków. Jest on także trzeci co do wielkości w Polsce. W samo południe spotykają się tutaj dwa legendarne koziołki – Pyrek i Tyrek. Obecny na rynku pręgierz, który został zbudowany kilkaset lat temu w celu publicznego karania przestępców, sfinansowano z kar nakładanych na kobiety z niższych sfer, które… ubierały się zbyt elegancko.

7. Kulisy kradzieży obrazu Moneta

Z obrazem „Plaża w Pourville”, wartym kilka milionów dolarów, wiąże się tajemnicza historia kradzieży. W 2000 roku, dokładnie 19 września, pracownicy zorientowali się, że dzieło wyeksponowane w Muzeum Narodowym to misternie przygotowana kopia. Oryginalny obraz został wykrojony z ram i skradziony. Choć śledztwo szybko umorzono, obraz powrócił do zbiorów niespodziewanie, po 10 latach. Okazało się, że złodziej był wielkim miłośnikiem dzieł Moneta i nie planował sprzedaży obrazu. Przechowywał go w swoim domu i cieszył się bliskością wielkiej sztuki.

8. Fotel Krystyny Feldman

Poznań cieszy się wieloma zasłużonymi dla kraju mieszkańcami i lubi ich upamiętniać. Jedną z takich postaci jest Krystyna Feldman, która zawsze zajmowała jeden z foteli w linii autobusowej 74. MPK postanowiło uczcić ten fakt po śmierci artystki i mianowało fotel jej imieniem.

Poznań pełen jest wielu innych niesamowitych historii. Jeżeli chcesz poznać więcej opowieści związanych z tym miastem, zarezerwuj hotel z AccorHotels i ciesz się bezpośrednią bliskością wszystkich atrakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here