Survival to sztuka przetrwania w trudnych warunkach, która cieszy się coraz większą popularnością. Survival został uznany za rodzaj sportu, w którym sprawdzają się najlepiej przygotowani uczestnicy.
Umiejętność radzenia sobie w niełatwym, często też niebezpiecznym terenie to nie lada wyzwanie. Bez odpowiedniego sprzętu nie ma mowy o spędzeniu dłuższego czasu w dziczy. Trzeba o tym pamiętać podczas kompletowania sprzętu na wyprawę. Poniżej znajduje się lista najpotrzebniejszych przedmiotów, które przydadzą się w czasie wypadu survivalowego.
Plecak
Podstawą jest wygodny plecak, który dobrze przylega do pleców i jest odpowiednio dopasowany do naszych gabarytów i ilości noszonego sprzętu. Powinien być pakowny i posiadać szerokie ramiona, dzięki którym noszenie ekwipunku będzie łatwiejsze. Najlepszy model to taki, który jest wyposażony dodatkowo w bas biodrowy odciążający plecy. Bardzo praktyczne są plecaki, które posiadają dodatkowe kieszonki ułatwiające rozmieszczenie sprzętu.
Kurtka przeciwdeszczowa
Wystarczy lekka, goretexowa kurtka, która zajmuje niewiele miejsca w plecaku. Przyda się w czasie wędrówki i uchroni przed zamoczeniem ubrania.
Solidne buty
Buty w czasie wędrówki mają ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa. Cholewka butów powinna sięgać za kostkę, aby chronić nogę przed urazami lub ukąszeniami. Buty muszą dobrze oddychać, czyli zapewniać ciepło i przewiewność jednocześnie. To jeden z większych wydatków, jaki będzie nas czekał w czasie kompletowania ekwipunku, jednak warto zainwestować w solidną parę, która będzie zapewniała dobrą przyczepność i wygodę.
Apteczka
W plecaku nie może zabraknąć apteczki, w której powinny znaleźć się następujące elementy:
-plastry opatrunkowe,
-bandaż elastyczny,
-nadmanganian potasu (do dezynfekcji),
-tabletki uzdatniające wodę lub specjalny filtr oczyszczający wodę,
-koc termiczny (zwany również folią życia – chroni przed wyziębieniem lub przegrzaniem. Przyda się także podczas ratowania rannego),
-igła i nić (zestaw przyda się do naprawy odzieży lub wyjmowania drzazg ze skóry),
-tabletki przeciwbólowe,
-gaziki do opatrunków,
-duże plastry do cięcia,
-nożyczki.
Nóż
Dobry i wytrzymały nóż przyda się w wielu sytuacjach. W sprzedaży znajduje się wiele modeli, dlatego warto wcześniej przetestować dostępne warianty. Do wyboru mamy noże składane oraz z głownią stałą. Zaletą pierwszych modeli jest niewielki rozmiar – po złożeniu zajmują mało miejsca, można je nosić nawet w kieszeni, dlatego przydają się w nagłych sytuacjach. Noże ze stałą głownią wymagają dodatkowej ochrony, ale są bezpieczne w użyciu, wytrzymałe i dość odporne na zabrudzenia.
Na wyprawę możemy zabrać również scyzoryk wielofunkcyjny. Duży nóż będzie służył do cięcia twardszych i grubszych materiałów (np. gałęzi), z kolei scyzoryk przyda się w trakcie bardziej precyzyjnych zadań.
Do jedzenia i picia
Zapas żywności i picia na pierwsze godziny lub dni wyprawy pozwolą na spokojne zajęcie się innymi czynnościami, np. konstruowaniem narzędzi. W plecaku przyda się stalowa butelka, która nie rozbije się w czasie wędrówki. Można w niej również zagotować wodę. Manierki często wyposażone są w dodatkową warstwę ochronną, która zatrzymuje ciepło lub chroni napój przed przegrzaniem. Do spożywania pokarmów służy menażka, czyli metalowa miska/garnek. Nie możemy oczywiście zapomnieć o łyżce i widelcu.
Krzesiwo i latarka
Nowoczesne krzesiwa umożliwiają szybkie i bezproblemowe uzyskanie iskry. Krzesiwo nie zamoknie, dlatego możemy używać go nawet wtedy, gdy złapie nas deszcz. Naszym przyjacielem będą również zapałki w wodoodpornym pojemniku. Gotowe zestawy zawierają klasyczne zapałki i podpałkę awaryjną. Ważna jest również latarka, najlepiej z różnymi trybami świecenia (światłem rozproszonym oraz wiązką).
Paracord
To mocny i wytrzymały sznurek, który trudno jest uzyskać w warunkach naturalnych, a na pewno nie w krótkim czasie.
Gwizdek
Gwizdek to element awaryjny, który pomoże nakierować na nas służby ratunkowe.
Ładownica
Ładownica to niewielka torebka, w której możemy nosić dużo drobniejszych przedmiotów. W takim pojemniku powinno znaleźć się kilka dodatkowych elementów, np. zapalniczka (jako dodatkowe źródło ognia), akumulatorki (do latarki), sznurek murarski (przyda się tam, gdzie będzie szkoda nam ciąć paracord, czyli sznurek do zadań specjalnych), mały scyzoryk (z pilniczkiem, cążkami i pęsetą).