Jesteś młodym turystą, który dopiero zaczyna swoją przygodę z Tatrami? Nie masz doświadczenia w chodzeniu po górach i przed każdym wyjazdem zastanawiasz się, czy spakowałeś wszystko, co będzie ci potrzebne? A może pierwszy raz planujesz wyjazd w Tatry jesienią? Poniższe wskazówki z pewnością ci pomogą.

Apartamenty w Tatrach

Pamiętaj, że pierwszym krokiem do udanego wyjazdu jest wcześniejsza rezerwacja noclegu. Jeśli planujesz wędrówkę po Tatrach, niezależnie od pory roku idealnymi bazami wypadowymi są apartamenty w Zakopanem. Kwatery zlokalizowane w pobliżu szlaków turystycznych są jednak rezerwowane w pierwszej kolejności, dlatego dobrze jest pomyśleć o tym co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem.

Jak się ubrać?

Mając zarezerwowany apartament w Zakopanem, można zacząć myśleć o kompletowaniu ekwipunku niezbędnego podczas jesiennej wyprawy wysokogórskiej.

Zacznij od zapakowania butów trekkingowych. Wybierając się w Tatry jesienią, potrzebne będą ci buty powyżej kostki, posiadające antypoślizgową podeszwę. Do tego niezbędne okazują się skarpetki termoaktywne, które zapewnią ci komfort nawet podczas dłuższych wędrówek. Jesienią dobrze jest mieć ze sobą co najmniej jedną zmianę skarpetek na wypadek gorszej pogody.

Jak wiesz, w górach pogoda jest bardzo zmienna, dlatego w twoim ekwipunku nie może zabraknąć kurtki przeciwdeszczowej (dobrze, żeby posiadała oddychającą powłokę) oraz pokrowca na plecak. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej kurtki i nie chcesz kupować tej odzieży, możesz zaopatrzyć się w narzutę przeciwdeszczową.

Co ze sobą zabrać?

Jesienią – a także zimą – w twoim plecaku nie może zabraknąć polara czy cieplejszego swetra, które w razie konieczności ochronią cię przed wysokogórskim chłodem. Nie możesz też zapomnieć o bieliźnie termoaktywnej, która posiada powłokę oddychająca, zapewniającą większy komfort podczas wędrówki.

Dobrym pomysłem jest zabranie latarki, ponieważ pogoda w górach jest raczej nieprzewidywalna, a szukanie ścieżki po zapadnięciu zmroku jest niebezpieczne. Aby się nie zgubić, warto mieć ze sobą mapę w formie papierowej, ponieważ w górach nie zawsze jest zasięg dla telefonu, dostęp do Internetu też nie jest pewny.

Gorzka czekolada, termos z herbatą czy napój izotoniczny to elementy, które również warto ze sobą zabrać. Zawsze powinieneś mieć w plecaku apteczkę (na wypadek nieprzewidzianego), przydać się może też scyzoryk.

Planując wypad w Tatry…

Pamiętaj, że – niezależnie od pory roku – musisz z wyprzedzeniem zarezerwować jeden z apartamentów w Zakopanem lub innej miejscowości, która położona jest w pobliżu szlaków. Musisz też zadbać o odpowiedni strój, który ochroni cię przed chłodem i deszczem, tak charakterystycznymi dla jesiennych dni. Do plecaka nie warto pakować zbyt wiele, jednak rzeczami niezbędnymi jest prowiant i termos z ciepłą, rozgrzewającą herbatą, mapa turystyczna oraz latarka.

Autor: http://www.visitzakopane.pl/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here