Planujesz wycieczkę do Trójmiasta? Na początku zadbaj o wygodny nocleg, a potem ruszaj do Gdyni i Gdańska. Co powiesz, żeby zamiast – jak co roku – wylegiwać się na plaży lub zwiedzać, wybrać się do dwóch ważnych portów w Trójmieście i poznać ich historię?
Jeżeli na wybrzeżu czujesz się jak ryba w wodzie, uwielbiasz nie tylko obserwować portowe życie, ale interesujesz się też żeglarstwem – zwiedzanie trójmiejskich portów to obowiązkowy punkt wizyty nad Bałtykiem.
Zobacz razem z AccorHotels, co kryją w sobie przystanie w Gdańsku i Gdyni, które mogą stać się zarówno miejscem docelowego wypoczynku, jak i początkiem kolejnej – morskiej podróży.
Port w Gdańsku – spotkanie z historią i luksusem
Port w Gdańsku należy do największych bałtyckich portów i już chociażby z tego względu warto go odwiedzić. Jego korzenie sięgają X wieku, gdy dopiero rozwijała się osada Grodzisko (dziś część dzielnicy Gdańska). Dlaczego warto wybrać się do portu? To niezwykła okazja do zobaczenia nie tylko statków handlowych, lecz także tych cumujących pasażerskich. W ubiegłym roku wpłynęła tu Europa II – jeden z najbardziej luksusowych statków na świecie, nazywany pływającym Ritzem.
Zwiedzanie portu można odbywać z przewodnikiem lub na własną rękę. Do obejrzenia jest piękne nabrzeże, statki oraz cała infrastruktura portowa. Warto zatrzymać się dłużej przy:
- kapitanacie w Nowym Porcie,
- przystani promowej,
- nowoczesnym terminalu kontenerowym,
- części Portu Gdańskiego zbudowanej w latach 70., czyli Porcie Północnym,
- latarni morskiej.
Ta ostatnia atrakcja zasługuje na szczególne wyróżnienie. Efektowna latarnia morska Gdańsk Nowy Port, którą zbudowano w 1893 roku, ma wysokość 27 m i mimo że nie należy do najwyższych w Polsce, to znalazła swoje miejsce nie tylko w historii Polski, lecz także świata. To właśnie z jej szczytu 1 września 1939 roku o godz. 4:45 padły strzały, które tym samym rozpoczęły II wojnę światową. Dziś latarnia ma za sobą renowację i zaprasza wszystkich odwiedzających Gdańsk, żeby z jej szczytu podziwiali panoramę na Westerplatte i Zatokę Gdańską.
Port w Gdyni – z wizytą w żeglarskiej stolicy Polski
Powstały w 1923 roku początkowo miał być jedynie niewielką przystanią. Dziś jest trzecim co do wielkości portem morskim o powierzchni 755,4 ha i plasuje się tuż za Gdańskiem oraz Szczecinem. Po drugiej wojnie światowej uległ ogromnym zniszczeniom, a Niemcy wywieźli część urządzeń przeładunkowych. Jednak mimo wielkich strat gdyński port wrócił do dawnej świetności i obecnie gości jedne z największych kontenerowców. Wystarczy wymienić chociażby przybyłe w 2015 roku MSC Charleston (324 m długości i 42 m szerokości) i Cape Keystone z rekordowym ładunkiem 110,479 ton węgla koksującego.
Jeśli lubisz oglądać imponujące statki, odwiedź cumujący na stałe w Gdyni słynny Dar Pomorza (bilet wstępu kosztuje 8 zł). Warty uwagi jest także ORP Błyskawica – legendarny polski niszczyciel, na którego pokładzie znajduje się ekspozycja muzealna. Jeżeli po zwiedzaniu w Gdyni poczułeś, że chcesz złapać więcej wiatru w żagle, w odległości 15 minut jazdy samochodem czeka na Ciebie Marina Gdynia – największa przystań jachtowa w Polsce, gdzie wyczarterujesz łódź.
Wakacje lub nawet krótki weekendowy wypad nad polskie morze to przepis na udany wypoczynek. Możesz podążać sprawdzonymi, utartymi szlakami lub wyznaczać własne. To wyłącznie od Ciebie zależy, gdzie nad Bałtykiem będzie Twój port i wymarzona wakacyjna przystań. Najlepsze hotele w Trójmieście czekają tu przez cały rok.