Wybierasz się na rower jesienią? Weź kamizelkę odblaskową!

Przyjemna, jesienna aura sprzyja uprawianiu sportów i spacerowaniu na łonie natury. Często nawet przelotne opady deszczu nie odstraszają osób, które uwielbiają jeździć rowerem. Jednak w przeciwieństwie do warunków panujących w czasie letnich przejażdżek, wraz z początkiem września pogoda i stan dróg stopniowo się pogarszają. Jak skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem w okresie jesienno-zimowym?

Kamizelka odblaskowa, czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o ruchu drogowym, rowerzyści powinni jeździć po specjalnie wyznaczonych ścieżkach lub poboczu, jednak tylko wtedy, gdy jego stan pozwala na bezpieczne poruszanie się. W skrajnych przypadkach osoba kierująca rowerem może skorzystać z prawej strony jezdni, pokonując trasę blisko jej krawędzi. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że każdy rower musi posiadać sprawnie działające oświetlenie przednie – białe lub żółte, a także tylne, odblaskowe oraz pozycyjne. Właściwy stan techniczny jednośladu to jednak nie wszystko. Istotne jest bowiem również pamiętanie o zachowywaniu wyjątkowej ostrożności podczas wykonywania wszelkich manewrów, zwłaszcza w okolicach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Przyczyną większości wypadków z udziałem rowerzystów jest brak zdrowego rozsądku oraz nieustępowanie pierwszeństwa ze strony kierowców samochodów. Nie bez znaczenie pozostaje również kwestia odpowiedniej widoczności na drodze.      

Czy rowerzysta musi mieć kamizelkę odblaskową?

Choć przepisy nie określają wprost, kto musi mieć kamizelką odblaskową podczas poruszania się po jezdni, stanowi ona niezwykle pożyteczny element stroju rowerzysty. Dzięki założeniu kamizelki będziemy doskonale widoczni dla kierowców aut, nawet z odległości 100 m. – Jest to szczególnie ważne podczas pokonywania rowerem dłuższych tras, prowadzących przez tereny zalesione i obszary niezabudowane – zaznacza specjalista sklepu kamizelkiodblaskowe.com.pl. Pomimo tego, że prawodawca nie uwzględnia mandatu za brak kamizelki odblaskowej, każdy rowerzysta powinien bezwzględnie wyposażyć swój rower oraz strój w jakiekolwiek elementy odblaskowe, na przykład w poręczne opaski lub chusty.         

Kamizelka odblaskowa na rower

Wybierając idealną kamizelkę odblaskową na rower dla siebie i swoich najbliższych, warto kierować się najlepszą jakością wykonania produktów oraz ich odpornością na częstą eksploatację. W szerokiej ofercie kamizelek odblaskowych można znaleźć modele w wyrazistych kolorach, takich jak żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony i niebieski.

Zdecydowana większość dostępnych w ofercie sklepów kamizelek odblaskowych została wytworzona z wytrzymałej, poliestrowej dzianiny. Fluorescencyjne barwy wybranych modeli doskonale odbijają światła reflektorów samochodowych i gwarantują świetną widoczność pieszym oraz rowerzystom. Bezpieczeństwo na drodze wszystkim osobom noszącym kamizelki odblaskowe zapewnia dodatkowo jaskrawy pasek wykonany ze srebrnej tkaniny. Wygodny krój sprawia, że kamizelkę można bez problemów założyć na kurtkę lub bluzę. Dzięki niewielkim rozmiarom odblaskowych narzutek, zmieszczą się one w każdej torbie i plecaku – zapewnia ekspert portalu kamizelkiodblaskowe.com.pl

Przed jesienną przejażdżką rowerem najlepiej sprawdzić stan techniczny jednośladu. Podczas jazdy po ścieżkach rowerowych oraz drogach zawsze należy zachowywać czujność, a także przestrzegać przepisów. Widoczne na naszym stroju elementy odblaskowe, na przykład kamizelki, bez wątpienia przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze wszystkich użytkowników dróg.     

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here