Lato to okres, kiedy bardzo chętnie wybieramy się za miasto. Turyści często wybierają wypady w góry, między innymi dla pięknych widoków. Wiele różnych szlaków pozwala dopasować trasę do swoich umiejętności i możliwości fizycznych. Urlop w górach to świetny pomysł na aktywny wypoczynek. Podpowiemy, co spakować wybierając się w góry.

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie

Wyprawa w góry powinna być odpowiednio zaplanowana, ponieważ pogoda często jest nieprzewidywalna. Pogodna aura może niespodziewanie zamienić się w ulewę z porywistym wiatrem. Oczywiście nikt nie będzie wędrował po górach z wielką walizką, dlatego tak ważne jest staranne dobranie bagażu podręcznego, aby niczego nam nie zabrakło.

Niezbędny namiot

Dobry namiot jest bardzo ważny, ponieważ będzie zapewniał nam schronienie w nocy i podczas niepogody. Jego rozmiar powinien zależeć od liczby uczestników wyprawy. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność modelu – dobry namiot powinien być łatwy w obsłudze i szybko się rozkładać. Obecnie na rynku dostępne są nawet namioty samorozkładające się. Jeśli pobyt w górach ma być dłuższy, warto zastanowić się nad namiotem ekspedycyjnym.

Wybór śpiwora

Wygodny śpiwór zapewni komfortowy sen. Noce w górach mogą być wyjątkowo chłodne, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego śpiwora. W sklepach najczęściej można kupić dwa modele: kołdra i mumia. Śpiwór w typie kołdry przypomina złożony koc o krawędziach połączonych suwakiem. Z kolei model mumia jest dostosowany do kształtu ciała. Oczywiście przy wyborze śpiwora musimy zwrócić baczną uwagę na jakość wykonania produktu.

Plecak

Plecak służący nam w górach powinien być wodoodporny, aby nasz ekwipunek nie uległ zniszczeniu. Rozmiar możemy wybrać dowolnie, jednak na długich wyprawach raczej nie sprawdzą się małe modele. Zwróćmy uwagę na obecność przydatnych kieszonek i schowków.

Latarka

Wybierając się w góry absolutnie nie możemy zapomnieć o latarce – bez niej nie ma mowy o poruszaniu się po zmroku. Oczywiście zawsze pilnujemy, aby mieć w zapasie naładowane baterie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here