Szum morza, piękno turkusowych fal, puste i malownicze plaże, latające mewy, a do tego największe przysmaki regionu i wypoczynek w luksusowym apartamencie nad morzem… Tę kuszącą wizję można zrealizować, udając się na jesienny wypoczynek do Darłowa. Co jeszcze czeka na turystów o tej porze roku?

Poniżej podsuwamy jeden z pomysłów na to, aby w pełni skorzystać z uroków nadmorskich po sezonie, łącząc relaks z aktywnością fizyczną.

Spacer z kijkami nad morzem

Nordic walking od lat podbija serca osób w całej Polsce, a szczególnie chętnie uprawiany jest nad Bałtykiem – przez cały rok mamy okazję obserwować wczasowiczów maszerujących samotnie lub grupami o każdej porze dnia. Spacerując z kijkami po plaży, można spokojnie podziwiać wspaniałe widoki, przemierzyć wielokilometrowe odcinki wzdłuż brzegu, nie męcząc się tak intensywnie jak przypadku biegu czy jazdy rowerem – marsz jest przyjemny, a także umożliwia pogawędki z towarzyszami. Jednakże największą zaletą tego sportu jest to, że nie ma przeciwwskazań do jego uprawiania, stąd też cieszy się popularnością u osób w każdym wieku – również u seniorów, osób z nadwagą czy ze słabymi stawami.

Dlaczego właśnie nad morzem?

Wśród zalet tego sportu wymienia się to, że angażuje on kilka partii mięśni – mięśnie nóg, tułowia, rąk, łącznie aż ok. 90% wszystkich mięśni. Nordic walking ma także bardzo dobry wpływ na kręgosłup, ponieważ podczas spaceru podpieranego kijkami przybiera się prawidłową postawę ciała. Dodatkowo nie wymaga specjalnych predyspozycji, a sama technika nie jest trudna do opanowania; do jego uprawiania wystarczą kijki i szczere chęci! Spacerowanie po plaży jest zdecydowanie bardziej efektywne, ponieważ miękkie podłoże wymaga od mięśni większego wysiłku. Warto także podkreślić, że nordic walking poprawia krążenie oraz zwiększa pobór powietrza, które jak wiadomo nad morzem (szczególnie jesienią) jest bogate w dobroczynny jod. Pierwiastek ten stymuluje pracę tarczycy, a więc wspiera pracę układu nerwowego, krwionośnego i mięśniowego czy przemianę materii – dostarczenie solidnej porcji jodu do organizmu poprawia więc kondycję psychiczną i fizyczną oraz ogólne samopoczucie. Jesienią i zimą pierwiastka tego jest najwięcej, dlatego też jest to idealny czas na uprawianie nordic walking. Zaleca się spacerowanie tuż przy samych falach, nie tylko ze względu na dogodne podłoże, lecz także dlatego, że właśnie blisko wody morskiej występuje wysokie nasycenie powietrza jodem. Uprawianie nordic walking nad morzem pozwala także na urozmaicenie trasy – można spacerować naprzemiennie po plaży, ścieżkami biegnącymi przez las porastający brzeg czy alejkami spacerowymi w miejscowościach nadmorskich. Idealne warunki czekają na turystów w Darłowie, gdzie przebiegają ciekawe i malownicze szlaki dla pieszych – Koszaliński Szlak Nadmorski, Szlak Nadmorski Bałtycki i Szlak Rezerwatów. Po wysiłku zaś warto zregenerować się w spa i wypocząć w luksusowym apartamencie z widokiem na morze.

Źródło: Marina Royale – Apartament nad morzem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here