Sieradzka kolegiata to ciekawy zabytek oraz jeden z ciekawszych przykładów gotyckiej architektury, jakimi może nas oczarować województwo łódzkie. Ten zabytek ma wyjątkową wartość, a jego piękny wystrój może oczarować każdego. Dlaczego sieradzka kolegiata będzie dla każdego z nas ciekawym punktem w programie każdej wycieczki?

Kolegiata w Sieradzu to ciekawy zabytek gotyckiej architektury sakralnej. W swej obecnej formie powstał on około 1370 roku, a więc w czasach Kazimierza Wielkiego, wiadomo jednak, że w jego miejscu już w XI wieku stała mniejsza, drewniana świątynia znana m. in. dzięki pierwszym w Polsce synodom biskupim. Gdy drewnianą świątynię zniszczyli Krzyżacy, z woli Kazimierza Wielkiego w jej miejscu wzniesiono murowaną świątynię. Zbudowana została ona z cegły, wykorzystując tu ciekawy układ polski. Niestety, późniejsze przeróbki sprawiły, że układ ten został zatarty. Jedna z największych przeróbek miała miejsce w połowie XVII wieku, kiedy to sieradzka kolegiata została powiększona o dwie boczne nawy. Nie były to jednak ostatnie prace związane z przebudową tego kościoła, gdyż od XVIII do połowy XX wieku wprowadzono tu szereg zmian. Jak obecnie wygląda kościół, który jest tak ważnym punktem w programie niemal każdej wycieczki po Sieradzu?

Kolegiata w Sieradzu może się pochwalić imponująca, pięciokondygnacyjną wieżą, która już z daleka przyciąga uwagę turystów. Powstała ona w latach 80-tych XVI wieku, a w swej historii pełniła różne zaszczytne role. Gdy pod koniec XVI wieku doszło do poważnego pożaru na sieradzkim zamku, to właśnie w tej wieży przeniesiono archiwalne zbiory ówczesnego województwa sieradzkiego. Wśród przechowywanych tu dokumentów znalazły się m. in. akta Trybunału Koronnego w Piotrkowie.

Sama kolegiata to ciekawa świątynia halowa, która może się pochwalić szerokim prezbiterium oraz nawą główną, w której zachowało się pierwotne sklepienie kolebkowe. Wycieczki odwiedzają tę świątynię bardzo chętnie ze względu na cenne wyposażenie. W kościele tym można zobaczyć wiele ciekawych dzieł sztuki gotyckiej. Jednym z ciekawszych zabytków sztuki sakralnej jest tu obraz Trójcy Świętej z początków XVI wieku oraz późnogotycka rzeźba, która przedstawia chrzest Chrystusa w Jordanie. Ciekawe obrazy można też zobaczyć w ołtarzu głównym, wykonanym w latach 30-tych XVIII wieku. w ołtarzu tym można zobaczyć m. in. XVIII-wieczny obraz przedstawiający Wszystkich Świętych oraz pochodzące z tego samego okresu obrazy przedstawiające Wskrzeszenie Piotrowina i Chrystusa z krzyżem. Od 1939 roku ważną ozdobą sieradzkiego kościoła farnego jest też kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W górnej części ołtarza można też zobaczyć herb województwa sieradzkiego, dla którego charakterystyczne jest złoto-czerwone tło oraz przedstawienie pół orła – pół lwa z koronami nad głową.

Kolegiata w Sieradzu to ciekawy cel wycieczki dla każdego miłośnika sztuki sakralnej oraz dla tych, którzy lubią odwiedzać miejsca mające silne związki z polską historią. Tu cennych zabytków oraz pięknych dzieł sztuki nie brakuje, a podziwianie ich każdemu turyście odwiedzającemu Sieradz może dostarczyć wiele radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here