korzkiew

Turyści zafascynowani pięknem Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej doskonale znają jej główne atrakcje. Jurajskie zamczyska znajdujące się na Szlaku Orlich Gniazd oraz malownicze doliny to główne punkty programów większości wycieczek na słynną Jurę. Ojcowski Park Narodowy na brak turystów narzekać nie może, jednak coraz większą konkurencję dla znanych obiektów stanowią mniej znane do tej pory zabytki, które znajdują się nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych.

Jedną z takich miejscowości, które do tej pory omijała masowa turystyka, jest Korzkiew. Ta malowniczo położona w rejonie Doliny Prądnika wieś zaczyna ostatnio konkurować z pobliskim Ojcowem. Niektórych może to dziwić, gdyż w porównaniu ze znanym i świetnie przygotowanym do obsługi ruchu turystycznego Ojcowem Korzkiew jawi się jako miejscowość niewielka, dość słabo zagospodarowana pod względem turystycznym. Największym obiektem „noclegowym” jest tu harcerska stanica u stóp wzgórza zamkowego, zaś komfortowo urządzony w zamkowych murach hotel może zaoferować raptem pięć apartamentów. Mimo to Korzkiew staje się coraz ważniejszym punktem na trasie jurajskich wycieczek.

Na czym polega fenomen tej miejscowości?

Korzkiew to dwa cenne zabytki – rewelacyjne przykłady dawnej architektury obronnej. Pierwszym z nich jest zamek, który powstał w XIV wieku na stromym wzgórzu. Sąsiednie wzgórze zajął zaś kościół, w którym funkcje sakralne zostały połączone z funkcjami obronnymi. Zdaniem wielu badaczy te dwa obiekty miały służyć sobie wzajemną ochroną i uzupełniały się w sytuacjach zagrożenia.

Większość turystów rozpoczyna przygodę z tutejszymi zabytkami od wizyty w zamku. Tu wyróżnia się najstarsza część warowni, czyli wieża mieszkalno – obronna oraz mury otaczające zamek. Warto zwrócić uwagę na ich nieregularny kształt. Widoczne są do dziś ślady otaczającej zamek fosy. Prowadzi nad nią most zwodzony, którym goście i turyści mogą dostać się do jedynej bramy prowadzącej na teren zamku. Za bramą znajduje się ciekawy dziedziniec, z którego prowadzi wejście do funkcjonującej obecnie na zamku restauracji. W odrestaurowanych wnętrzach nowy, prywatny właściciel zamku urządził luksusowe apartamenty. Dzięki nim na zamku odbywa się wiele ważnych uroczystości, by czym prym wiodą wesela. Wesele i noc poślubna na zamku – to prawdziwa atrakcja na Młodej Pary i świetny sposób na początek wspólnego życia. Zamek otacza piękny i zadbany park – świetne miejsce na spacer.

Kto zwiedził zamek, kto zapoznał się z jego architekturą, koniecznie powinien przejść na sąsiednie wzgórze i przyjrzeć się wczesnobarokowej świątyni św. Jana Chrzciciela. Ten niewielki kościół, zbudowany w 1623 roku, może zaskoczyć swym urokiem. Jednym z ciekawszych elementów architektonicznych jest tu późnorenesansowy portal ozdobiony kartuszem herbowym, który znajduje się przy wejściu do świątyni. Większość obrazów, które można podziwiać w tym kościele, pochodzi z XVII i XVIII wieku. Warto przyjrzeć się również kościelnej wieży, w której widoczne są otwory strzelnicze. One są najlepszym dowodem na to, iż kościół w swych dziejach pełnił ważną rolę obronną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here