Turystyka górska staje się coraz bardziej popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Lato już blisko, dlatego dobrze już teraz zacząć kompletować sprzęt potrzebny do górskich wędrówek.
Gotowanie bez sztućców może być bardzo utrudnione, dlatego warto uwzględnić je w swoim bagażu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sztućców turystycznych i biwakowych, które bardzo dobrze sprawdzają się podczas pieszych wędrówek. Specjalne zestawy pomogą zaoszczędzić dużo miejsca i ułatwią spożywanie posiłków na trasie.

Sztućce

Zestawy turystycznych sztućców zwane są niezbędnikami. Składają się one z łyżki, widelca oraz noża, które połączone są ze sobą w sposób stały lub za pomocą spinek czy uchwytów. Dzięki temu sztućce nie pogubią się w plecaku, a my będziemy mieli do nich łatwy dostęp.
Niezbędniki zawierają często także inne sprzęty, które przydają się w trakcie wędrówki. Często są to otwieracze do butelek, otwieracze do konserw, szpikulce lub korkociągi. Poszczególne zestawy różnią się ceną i jakością wykonania. Te najtańsze możemy dostać już za 7zł, a najdroższe to koszt około 100zł.

Ostatnio popularny stał się spork, czyli łyżka, nóż i widelec w jednym. Jest wykonany z materiału dobrej jakości, nie zmienia smaku potraw i jest odporny na uszkodzenia. Za oryginalny Spork zapłacimy około 60 zł.

O czym lepiej nie zapominać?

Zestaw sztućców jest bardzo ważny, jednak nie jest jedyną rzeczą, o której musimy pamiętać. Nasz bagaż powinien zawierać również:
-aktualną mapę
-apteczkę, która będzie zawierała materiały opatrunkowe, folię aluminiową, wodę utlenioną, leki przeciwbólowe, rękawiczki lateksowe oraz krem z filtrem
-termos
-odpowiednią odzież: najważniejsza jest szczególnie kurtka, która powinna chronić przed deszczem, wiatrem i chłodem. Ubranie powinno być uszyte z oddychającego materiału.
-namiot. Bardzo ważne jest, aby wykonany był z materiału dobrej jakości, był łatwy w obsłudze i odpowiednich rozmiarów.
-śpiwór, który powinien być lekki i ciepły. Wypełnienie może być syntetyczne lub puchowe.
-latarka, która jest niezbędna podczas wypraw po zmierzchu. Wybór latarki nie jest prosty: powinniśmy zwrócić uwagę na sposób zasilania, rodzaj obudowy, wagę, źródło światła, rozmiar oraz typ włącznika.

Wybierając się nawet na krótką wycieczkę, musimy dokładnie zaplanować nasz bagaż. Odpowiedni sprzęt ułatwi wędrówkę i umili wypad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here