Turyści, którzy postanowią odwiedzić Sieradz, z pewnością nudzić się w tym mieście nie będą. Tu, w jednym z najstarszych ośrodków miejskich na ziemiach polskich, wspaniałe zabytki czekają na gości niemal na każdym kroku. Jednym z tych obiektów, których w czasie wycieczki po tym mieście pominąć nie można, jest kolegiata – kościół farny p. w. Wszystkich Świętych. Dlaczego warto poświęcić tej budowli nieco więcej czasu?

Kolegiata, którą może się pochwalić Sieradz, to cenny zabytek architektury sakralnej oraz miejsce, w którym zgromadzone zostały wyjątkowe zabytki sztuki sakralnej. Wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku, jest ciekawym przykładem gotyku. Pierwotnie jednonawowy kościół z czasem został rozbudowany, przy czym po raz ostatni został on powiększony w latach 20-tych XX wieku. w 1580 roku dobudowano doń wieżę, która do dziś jest najbardziej widocznym i charakterystycznym elementem kolegiaty, z kolei w wieku XVII dobudowano dwie nawy. Z XVII wieku pochodzi również kaplica Męki Pańskiej, do której w trakcie zwiedzania kościoła również warto zajrzeć.

A co z kościelnym wyposażeniem? Jeśli chodzi o styl, to dominuje tu barok. Ciekawie prezentuje się m. in. barokowa ambona, ozdobiona rzeźbami czterech ewangelistów. Rokokowe stalle z 1740 roku, barokowy ołtarz główny z XVI-wiecznym obrazem przedstawiającym Wszystkich Świętych – oto wybrane dzieła sztuki, które można dojrzeć w kościele. W ołtarzu głównym wyróżnia się też herb województwa sieradzkiego. Jest on ciekawym elementem wyposażenia kościoła z jednego względu – to jeden z najstarszych znaków terytorialnych w Polsce, a jego początki wiążą się z okresem panowania Konrada Mazowieckiego.

Ciekawie prezentują się tez ołtarze boczne. Ten, który znajduje się z lewej strony, może się poszczycić ciekawym obrazem. To obraz Matki Boskiej Szkaplerznej. Na zasuwie tego samego ołtarza pojawia się natomiast XVI-wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, będący ciekawym przykładem sztuki późnego gotyku. w innym ołtarzu bocznym można z kolei zobaczyć ciekawą rzeźbę z XVI wieku, która przedstawia scenę chrztu Chrystusa w Jordanie. Wielką ciekawostką w kolegiacie sieradzkiej jest kaplica Męki Pańskiej, w której znajduje się barokowy ołtarz z połowy XVIII stulecia. Tu najcenniejszym zabytkiem jest rzeźba Chrystusa na krzyżu, która pochodzi z XVII wieku. kaplica ta jest o tyle ciekawa, iż swego czasu należała ona do bractwa Literaków – świeckiego zrzeszenia wiernych, którzy posiadali dość rzadką wówczas umiejętność czytania i pisania. Co jeszcze warto zobaczyć w tym kościele? W nawie głównej wyróżnia się pięknie zdobiony konfesjonał, z kolei w ołtarzy św. Anny można zobaczyć rzeźbę tejże świętej, wykonaną w pierwszej połowie XVI stulecia. Gotycka i barokowa chrzcielnica, piękny chór muzyczny oraz dary, jakie przez wieki składali tu mieszkańcy Sieradza – oto atrakcje, które czekają w sieradzkiej kolegiacie.

Jeden z najstarszych i najpiękniejszych kościołów Sieradza z pewnością zasługuje na uwagę. To wspaniały cel wycieczki nie tylko dla miłośników sztuki, ale i dla tych, którzy chcą odwiedzać miejsca o wyjątkowej wartości historycznej. Kościół farny w Sieradzu z pewnością jest jednym z ciekawszych obiektów na terenie województwa łódzkiego, a wizyta w jego wnętrzu każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here