W dziejach Polski Krzyżacy zajęli ważne miejsce, a stoczone z nimi bitwy do dziś intrygują miłośników historii wojskowości. O pobycie Krzyżaków na ziemiach polskich do dziś przypomina nam wiele ciekawych zabytków, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują zamki. Na terenie Pomorza, Warmii i Mazur nie brak tego typu atrakcji, choć i tak najważniejszym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii zakonu krzyżackiego jest Malbork. Tutejszy zamek imponuje swymi rozmiarami, a możliwość zwiedzenia go w towarzystwie miejscowego przewodnika dla każdego z nas stanie się wyjątkową przygodą. Co warto wiedzieć na temat tej fascynującej budowli?

Zamek w Malborku, dumnie wznoszącego się nad wodami Nogatu, to jedna z najciekawszych pamiątek po Krzyżakach. Dzieje tej budowli sięgają końca XIII wieku i są ściśle związane z losami zakonu. Tu, w stolicy Państwa Krzyżackiego, powstać miała jedna z najpotężniejszych budowli średniowiecznej Europy. Jako pierwszy powstał Zamek Wysoki, z czasem obok niego pojawiło się dodatkowe skrzydło mieszkalne wraz z kapitularzem, kaplicą oraz dormitorium. Kolejnymi obiektami, które powstały w tym miejscu, były Zamek Średni oraz Zamek Niski. Aż do XV wieku zamek ten należał do Krzyżaków, później służył polskim władcom i starostom. Warto też zaznaczyć, że część Zamku Wysokiego była wykorzystywana przez jezuitów. W XVII wieku zamek był dwukrotnie zajmowany przez Szwedów, co wiązało się ze sporymi zniszczeniami. Włączenie Malborka do zaboru pruskiego nie poprawiło sytuacji tej potężnej warowni, która została przemieniona na wojskowe magazyny i koszary. Już w początkach XIX wieku zaczęła się częściowa rozbiórka zamku, której – na szczęście – dość szybko zaniechano. Dzięki temu jeszcze przed wybuchem II wojny światowej ta potężna budowla została zabezpieczona. Po 1945 roku zamek, zniszczony w trakcie działań wojennych w 80%, został gruntownie wyremontowany. Od 1961 roku mieści się tu Muzeum Zamkowe, uznawane za jedną z najważniejszych atrakcji w Polsce. Wpisanie zamku w Malborku na Listę UNESCO sprawiło, że stał się on jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w naszym kraju. Dziś nad Nogatem pojawiają się wycieczki z odległych zakątków świata. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Zamek w Malborku to olbrzymia powierzchnia, wiele ciekawych budynków oraz wnętrz, które wciąż zadziwiają swym historycznym charakterem. Największa warownia ceglana w Europie to takie atrakcje, jak Zamek Wysoki, łączący cechy budowli obronnej i klasztoru, Zamek Średni, który może się pochwalić wspaniałym dziedzińcem oraz przedzamcze, znane też jako Zamek Niski. Dodatkową atrakcją, której w czasie zwiedzania kompleksu zamkowego koniecznie trzeba się uważniej przyjrzeć, jest Pałac Wielkich Mistrzów. To właśnie w jego wnętrzu można zobaczyć słynny refektarz zimowy – jedną z najwspanialszych atrakcji na terenie zamku w Malborku.

Wycieczki śladem krzyżackich warowni każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Obiektów, którym w trakcie takiej wyprawy warto się uważniej przyjrzeć, jest wiele. Warto jednak pamiętać, że zamkiem zasługującym na szczególne wyróżnienie, jest tu zamek w Malborku. To właśnie od tutejszych atrakcji warto zacząć wyjątkową podróż w czasie, szczególnie, jeśli jej głównymi bohaterami mają się stać Krzyżacy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here