Większość z nas zwykła kojarzyć Opole ze słynnym festiwalem, a określenie „stolica polskiej piosenki” najlepiej oddaje charakter tego miasta. Warto jednak pamiętać, że w trakcie wycieczki po tym mieście można zobaczyć wiele ciekawych budowli, cennych zabytków oraz malowniczych zakątków. Opole to wspaniałe atrakcje oraz unikalne placówki muzealne, które swymi zbiorami zachwycają wielu miłośników historii i sztuki. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Opole może oczarować nas już samym swym położeniem. Nad brzegami Odry oraz na wyspach, które powstały w rozwidleniach tej rzeki, czekają na gości unikalne atrakcje i cenne zabytki. Gdzie ich szukać?

Jednym z tych punktów, których w trakcie wycieczki po terenie stolicy województwa opolskiego nie można pominąć, jest rynek. To wspaniałe, które może się pochwalić pięknymi kamienicami (większość z nich to powojenne rekonstrukcje) oraz imponującym ratuszem. Zachwyca też wieża Piastowska oraz tak uroczy zakątek, jakim jest Opolska Wenecja. Tu, nad kanałem Młynówki, każdy doceni wyjątkową atmosferę stolicy województwa opolskiego. Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście?

Na miłośników sztuki sakralnej również czeka tu kilka ważnych zabytków. Jednym z nich jest kościół Franciszkanów, pochodzący z połowy XIV stulecia. Świątynia ta służyła dawniej Piastom opolskim jako miejsce pochówku. Do dziś można tu zobaczyć wiele ciekawych zabytków sztuki sakralnej, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługuje tu gotycka kaplica św. Anny. Dla turystów o mocnych nerwach ciekawym doświadczeniem może się stać wizyta w krypcie grobowej, która może się pochwalić nie tylko ciekawą kolekcją nagrobków, ale i pozostałościami średniowiecznych malowideł ściennych. Druga perełka architektury sakralnej to katedra Podwyższenia Krzyża Świętego. Przyciąga ona uwagę wysokimi wieżami (mają one aż 73 metry wysokości) oraz charakterystyczną sylwetką. I tu czeka wiele wspaniałych obrazów i rzeźb, przy czym najważniejszym dziełem sztuki w tej świątyni jest oryginalny obraz Matki Boskiej Piekarskiej. A kto chce poznać więcej dzieł sztuki sakralnej, ten może się wybrać do pobliskiego Muzeum Diecezjalnego. Innym, nieco mniej znanym zabytkiem, jest kościół Na Górce – cenny przykład dawnej architektury, który może się pochwalić historią sięgającą XIII stulecia.

Miłośnicy kultury i tradycji ludowej również w Opolu nudzić się nie będą. Sporo ciekawych eksponatów czeka na nich w Muzeum Śląska Opolskiego, mogącego się pochwalić m. in. działem archeologicznym oraz historycznym. Ze sztuką ludową oraz z perełkami dawnej architektury spotkać się można z kolei na terenie tak interesującego skansenu, jakim jest ten w Bierkowicach. Muzeum Wsi Opolskiej znane jest z imponującej kolekcji dawnych chat, zagród oraz wiatraków. Jest to jedno z tych miejsc, którym w trakcie wycieczki po Opolszczyźnie z pewnością warto poświęcić więcej uwagi.

Festiwalowa przeszłość oraz dynamiczny rozwój turystyki na terenie Opola sprawiają, że zaplanowanie dłuższego pobytu w tym mieście przestaje być zadaniem trudnym. Każdy z nas może znaleźć tu tanie noclegi, każdy z nas może korzystać z tych atrakcje, które przygotowano w tym mieście z myślą o gościach. A że Opole ma się czym pochwalić, zainteresowanie dłuższymi pobytami na terenie tego miasta staje się coraz większe. I to nie tylko wśród miłośników polskiej piosenki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here