To miasto ma wiele uroku, a jego zabytki mogą oczarować każdego. Wycieczki po tak wspaniałym mieście, jakim jest Sandomierz, dla każdego z nas mogą się okazać niezwykle ciekawym doświadczeniem. Na co warto zwrócić uwagę podczas spaceru po tym ośrodku miejskim? Oto kilka ciekawych obiektów, z którymi można się spotkać na kartach wielu popularnych w Polsce powieści.

Wśród tych zabytków, którym w polskiej literaturze poświęcono sporo miejsca, znajduje się synagoga. Wybudowana w 1758 roku z cegły, w stylu późnobarokowym, jest jedną z ciekawszych pamiątek po sandomierskiej społeczności żydowskiej oraz zabytkiem, któremu z pewnością warto się przyjrzeć uważniej. Wprawdzie wnętrza, zajęte przez Archiwum Państwowe, są niedostępne dla zwiedzających, jednak bryła tej budowli wciąż urzeka swym oryginalnym charakterem. Kolejna atrakcja, która w literaturze pojawia się dość często, to sandomierskie podziemia. Tajemnicze korytarze skutecznie pobudzają wyobraźnię, nic więc dziwnego, że tak wielu autorów powieści przygodowych poświęca im swą uwagę. Trasa turystyczna, która jest obecnie jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Sandomierzu, powstała poprzez połączenie piwnic, tworzonych pod sandomierskimi kamienicami w XIV i XV wieku. uwagę pisarzy przyciąga też gotycki kościół św. Ducha. Wzniesiony w XV wieku, swą obecną formę zyskał w pierwszej połowie XIX stulecia, a jego wnętrze zajmuje Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. Kolejnym miejscem, które ze względu na swą formę i ogromną wartość historyczną cieszy się ogromną popularnością, jest Brama Opatowska. Pochodząca z drugiej poł. XIV wieku brama wjazdowa, jest jedną z nielicznych pamiątek po dawnych murach obronnych Sandomierza i miejskich fortyfikacjach. Wykorzystywana dziś głównie jako punkt widokowy, cieszy się wielkim uznaniem wśród turystów. Ciekawym budynkiem jest też dawne kolegium jezuickie. Jego późnorenesansowy gmach pochodzi z lat 1605-1615, a zabytkowe wnętrza wciąż służą młodzieży szkolnej. Ważnym zabytkiem jest też gotycki dom, ufundowany w 1476 roku przez historyka i kanonika sandomierskiego Jana Długosza dla księży mansjonarzy, opiekujących się pobliską katedrą. Zabytek ten ma ogromną wartość, a mieszczące się w jego murach Muzeum Diecezjalne może się pochwalić wieloma cennymi zabytkami. Miłośników sztuki gotyckiej oraz sztuki sakralnej z pewnością oczaruje też najważniejsza świątynia na terenie miasta – katedra z XIV wieku. W jej wnętrzu można podziwiać m. in. wspaniałe freski, ufundowane przez Władysława Jagiełłę, piękne obrazy Karola de Prevota oraz inne dzieła sztuki, obok których nie można przejść obojętnie. Koniecznie trzeba też zajrzeć na miejski rynek, przy którym znajdują się najpiękniejsze kamienice Sandomierza oraz tak cenna budowla, jaką jest sandomierski ratusz.

Sandomierz to ważny ośrodek turystyczny, a wycieczki po jego terenie są ciekawym sposobem na poznawanie cennych zabytków oraz historii. Tanie noclegi, liczne przewodniki i ciekawe trasy turystyczne – oto czynniki, dzięki którym turystyka na terenie tego miasta rozwija się doskonale. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, dzięki czemu miło spędzi czas w jednym z najpiękniejszych miast województwa świętokrzyskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here