Niestety czasami podczas beztroskich wakacji zdarza nam się zgubić paszport. Co wtedy zrobić? Czy to oznacza, że nie będziemy mogli wrócić do domu?

Przede wszystkim w takiej sytuacji zalecana jest wizyta na posterunku policji. Nie jest to niezbędne, jednak po zgłoszeniu dostaniemy specjalny raport, który ochroni nas przez opłatą za konieczność wystawienia nowego paszportu. Jeśli w paszporcie mieliśmy wieloletnią wizę do USA możemy ją odzyskać na podstawie raportu.

Utrata paszportu na terenie Unii

Pół biedy, jeśli paszport zgubiliśmy na terenie Unii Europejskiej lub na obszarze kraju, do którego Polacy mogą podróżować bez tego dokumentu. W takiej sytuacji można wrócić do Polski korzystając z dowodu osobistego lub prawa jazdy. Nawet jeśli ktoś ukradł nam lub zgubiliśmy wszystkie dokumenty, istnieje duża szansa na spokojny powrót do kraju – na granicach zniesiono kontrole.

Poza Unią Europejską

Inaczej sprawa przedstawia się, jeśli paszport utracimy poza Europą. W takiej sytuacji koniecznie musimy odwiedzić ambasadę lub konsulat. Po wjeździe do danego kraju zapewne otrzymamy sms-a z adresem ambasady, dlatego lepiej takich wiadomości nie kasować – zawsze mogą się przydać. Adresy polskich ambasad można odszukać także w internecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wyrabianie nowego paszportu

Żeby wyrobić nowy paszport za granicą koniecznie musimy wypełnić stosowane formularze i złożyć dwa zdjęcia. Musimy także udowodnić swoją tożsamość i obywatelstwo. Aby to zrobić możemy okazać dokument ze zdjęciem. Dużym ułatwieniem jest posiadanie ksera poprzedniego paszportu, co praktykuje coraz więcej osób. Bardzo dobrym pomysłem jest wykonanie skanu dokumentu przed wyjazdem i przechowywanie kopii na swojej skrzynce e-mailowej, dzięki czemu zawsze będziemy mogli z niej skorzystać. Dużym problemem jest sytuacja, gdy podróżujemy sami i nie posiadamy żadnego innego dokumentu (prawa jazdy, dowodu osobistego). W takiej sytuacji procedura wydłuża się znacznie, jednak uzyskanie nowego paszportu nie jest niemożliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here