Ramadan to święty miesiąc obchodzony przez Muzułmanów. W tym okresie wyznawcy islamu muszą powstrzymywać się od jedzenia, picia, palenia i uprawiania seksu od świtu aż do zmierzchu. Jak zachowywać się podczas pobytu w Egipcie w okresie Ramadanu? Czy możemy zostać zaaresztowani za nieprzestrzeganie postu?

Ramadan jest dziewiątym miesiącem kalendarza muzułmanów. Według wyznawców Mahometa, w tym czasie zaczęło się objawianie Koranu. Od świtu do zmierzchu w okresie Ramadanu nie wolno jeść ani pić, palić, używać kosmetyków i uprawiać seksu. Zwilżanie gardła możliwe jest tylko w czasie bardzo wysokich upałów. Muzułmanie powinni bardzo dużo czasu modlić się.

Post ma ochronić wyznawców islamu przed ukaraniem przez Allaha. Podczas postu wierni powinni pokutować, dzięki czemu odpuszczone zostaną ich grzechy. Ramadanu nie muszą przestrzegać osoby chore psychicznie, kobiety w ciąży i karmiące oraz podróżni. W takich przypadkach trzeba jednak wybrać w zamian 30 dni w ciągu roku, w których post będzie przestrzegany.

Bardzo ważną zasadą postu jest obowiązek jałmużny, która może być symboliczna (przekazanie niewielkiej kwoty na cele charytatywne, pomoc starszej osobie, samotnej matce lub uchodźcom).

Kobieta, która jest w ciąży lub karmi piersią może złamać post. W takim jednak przypadku musi ona nakarmić jedną ubogą osobę w każdym dniu, w którym nie powstrzymała się od jedzenia i picia.

Podczas Ramadanu klienci hotelów mogą jeść i pić, ponieważ w tych miejscach nie obowiązuje post. Turyści powinni jednak uszanować tradycje muzułmanów i nie jeść w miejscach publicznych w ciągu dnia. W niektórych krajach arabskich policja może nawet zaaresztować turystów, którzy spożywają alkohol j jedzą w miejscu publicznym. Takie ryzyko istnieje zwłaszcza w Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Oczywiście powinniśmy unikać także skąpych strojów, ale dotyczy to nie tylko okresu Ramadanu. W hotelu oraz na plażach możemy zachowywać się dużo bardziej swobodnie niż w centrum miasta, jednak lepiej zachować umiar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here